2010. március 13., szombat

Mire is hímezzük a hosszúöltéses kézimunkát?

Most képekkel is illusztrálom, milyen anyag alkalmas a hosszúöltéses kézimunkára. Már írtam erről egy régebbi bejegyzésben, de ott nem voltak képek. Tehát a mono kanava (kanavász) a legjobb a hosszúöltéses kézimunkához. Ez a neve. Ez az anyag nem alkalmas keresztszemes terítőnek, futónak. Hogy miért? Mert a kanava egy kemény anyag. Olyan, mint amire a gobelint hímezzük. Merev és kemény anyag. Teljesen be kell fedni fonallal az alapot, mert különben nem lesz szép a munka. Ez nem kongré, vagy ahogy most nevezik Aida.


Ez a kanava. Mono kanava a neve, mert egy szál fut hosszában és keresztben.


Ez szintén egy kanava, csak kisebb lyukakkal.
Remélem a képeken jól látszik, milyen típusú anyagra van szükség a hosszúöltéses kézimunkához.

2010. február 6., szombat

Hosszúöltéses kézimunkáról

A mintákról
Nem minden mintát lehet ezzel a technikával elkészíteni. Olyanra van szükség, ahol nagyobb, összefüggő felületek vannak. Túl sok színt, illetve árnyalatot is elég nehéz kezelni, eleinte próbáljunk egyszerűbb, geometrikus mintát készíteni.

Az öltések
Alapvetően egy fontos öltés van, ami olyan, mint a laposöltés.

Sajnos a használt fonal nagyon drága, ezért takarékoskodni kell vele. Az egymás melletti öltéseket úgy hímeztem, hogy csak a színén fedi teljesen az anyagot, a hátoldalon nem. A vastag fonal miatt meg lehet csinálni, hogy nem vezetjük át alul a szálat teljesen, hanem csak közvetlenül az öltésünk melletti lukon vezetjük fel.
Ha nagyon nagy a felület, amit egy öltéssel átöltünk, akkor sajnos alul is keresztül kell vezetni a szálat a mintának megfelelően.

Azon a képen, ahol a mezőn áll a hölgy, a felhők és az ég ilyen nagy öltésekkel van hímezve.
Az a terület, ahol áll, rövidebb öltésekkel készült. A nagyobb felületeket rövidebb öltésekkel is hímezhetjük. A mintát elkezdjük kitölteni olyan nagyságú öltésekkel, amelyek nem töltik ki a helyet. Mondjuk olyan fele, harmada hosszúságúak. Az egymás melletti öltések hossza sem egyforma, hol rövidebb, hol hosszabb öltéseket alkalmazunk. A következő sorban (ez nem igaziból sor, most a kitöltendő mintán belül vagyunk) ismét rövidebb-hosszabb öltéseket teszünk egymás mellé. Van, amikor egy mintaegység, pl. a fű nem is kettő, hanem akár 3-4 ilyen sorral van kitöltve.

Többféle öltés a képen

Akkor lehet könnyen és gyorsan varrni ilyen kézimunkát, ha a minta fel van rajzolva az alapra. A készen vett készletekben az előrajzolt alapon és fonalon kívül van még egy fénykép az elkészült munkával, valamint egy rajz, ahol jelzik, milyen fajta öltéssel kell varrnunk.
Vannak olyan minták, amiket nem kell okvetlenül előrajzolni. Ezek az egyszerűbb, geometrikus minták. Ezeknél az öltések hossza lehet akár egyforma is.
A szükséges fonalmennyiséget nehéz kiszámolni, arra vigyázni kell, hogy ne legyen kevés, mert a pótlás mindig kockázatos.

2010. január 16., szombat

Hosszúöltés leírása (anyag, szerszám)

Szükséges anyagok
  • Alapanyag, amire készítjük a hímzést
  • Fonal
  • Olló
  • Hímzőráma (elhagyható)

Amint látható, túl sok kellékre nem lesz szükségünk a hosszúöltéses kézimunka készítéséhez.
Az alapanyaggal bizony meggyűlt a bajom. A képek, amiket mutattam, eredeti francia alapra készültek. Sajnos nem lehet könnyen beszerezni itthon pont ilyet. (hogy őszinte legyek, még ugyanolyat nem láttam eddig itthon). De sebaj, mert nem csak az az egyfajta anyag használható a hosszúöltéshez. Mond valamit az, hogy kanavász, vagy kanava? Ez a neve az anyagnak, méghozzá pontosan mono kanava (mono canvas). Ha ezen a néven nem is ismert, a gobelin alappal már biztosan találkoztak. A mono kanavász szövése olyan, hogy csak egy-egy szál fut, nem úgy, mint amire a gobelint varrják.
A lényeg, hogy négyzetesen szőtt, egyforma nagyságú lukakkal rendelkező anyagra van szükség a hosszúöltéses kézimunkához. A lukak mérete elég nagy kell, hogy legyen, mert vastag fonallal dolgozunk, át kell férnie rajta.

A fonalról

Pamut vagy gyapjú fonallal dolgozunk. A gyapjúval még nincs is gond, az kapható az üzletekben, pont arra van szükségünk, amivel gobelint is varrnak. A pamutfonal már nehezebb eset. Régen volt a Volga fonal. Vastag pamutfonal. Az utóbbi jónéhány évben, ha már egyáltalán láttam Volga fonalat, akkor az csak 3-4 színben volt kapható. Sajnos. Hosszúöltéses kézimunkára sem az osztott hímző, sem a gyöngy vagy perlé sem alkalmas.

A tű akkora legyen, amibe be tudjuk fűzni a szálat, de ugyanakkor át tudjuk húzni az alapanyagon is. Természetesen tompahegyű. Nem mondok olyan okosságokat, hogy hanyas számú, ilyen huncutságokat az Interneten lehet olvasni, a boltokban van a tompahegyű hímzőtű, ha szerencsénk van, talán még 2 méretben is…

Olló
Ezt nem ragozom.

Hímzőráma
Rámán varrni nem mindenki tud, nekem se nagyon megy. Azért jó használni, mert egyenletesen lehet öltögetni, nem húzzuk össze a kézimunkát.

2010. január 3., vasárnap

Trópusi erdő

Ez a hosszúöltéses kép nagyobb munka, mérete is nagyobb, mint a lufis képé. Örömmel készítettem, csak úgy, magamnak. Egyébként egyszer a burdában is szerepelt ez a kép, ott egy kb. 6-7 cm széles zöld színű, antikolt keretbe foglalták. Eléggé munkás, szinte átmenet a hosszúöltés és a gobelin között. Na jó, ez kicsit túlzás, de sok színt, és sok apró öltést tartalmaz.


Lufis kép


Ezt a képet jó néhány évvel ezelőtt a fiam születésnapjára készítettem. Azóta is a szoba falán van.

2010. január 1., péntek

Újabb mintákra leltem

Legutóbbi bejegyzésem óta nem szűnt meg érdeklődésem a hosszúöltéses kézimunka iránt. Időnként keresem a lelőhelyeket, azt hogy hol és mit lehet megtudni a készíthető mintákról. Egyre inkább az a véleményem, nagyon sokféle képet, mintát lehet ilymódon elkészíteni.

Klasszikus és modern képek, párnák készíthetők. A pop art művészet is forrása lehet a hosszúöltéses kézimunkáknak.

Az a lényeg, hogy olyan képet, mintát válasszunk, ami nagyobb, egybefüggő színekből áll. Az aprólékos, nagyon sok színnel, színátmenettel készült képeket, mintákat nem érdemes átkomponálni hosszúöltésesre. A hosszúöltéses kézimunka a keresztszemes és a gobelin unokatestvére szerintem. Hatalmas előnye viszont, hogy rettentően gyorsan készül, sokkal kevesebb lehetőségünk van elrontani. Kezdő kézimunkázóknak nagyon jó, mert gyorsan ad sikerélményt.

Arra gondoltam, átdolgozok néhány mintát hosszúöltéses kézimunkára.
Már dolgozok rajta:-)